Edradour to jedna z najmniejszych destylarni w Szkocji, położona w Pitlochry w Perthshire. Jej produkcja to zaledwie kilkanaście beczek tygodniowo. Położona jest w rejonie Highlands, a jej nazwa pochodzi od gaelickiego Eadar Dhà Dhobhar, co oznacza “Pomiędzy dwiema rzekami”. Choć się do tego nie przyznaje, tytuł najmniejszej utraciła na rzecz Strathearn Distillery, ale w dobie prawdziwego renesansu whisky, podejrzewam, że będzie to często nadużywane określenie.

Oficjalnie destylarnia założona została w 1825 roku, dwa lata po wejściu w życie nowych przepisów umożliwiających legalną produkcję whisky w Szkocji . Choć wcześniej należała do Pernod Ricard, to obecnie jej właścicielem jest Signatory Vintage Scotch Whisky Company. Dzięki temu poza oficjalnymi wydaniami, możemy też skosztować smakołyków pod szyldem Signatory, które potrafią zadowolić nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Edradour 10 Y.O. Signatory The Un-Chillfiltered Collection – Przez ten kolor ciepły, głęboki – oszalaaałem!

Whisky produkowana w Edradour, poza wersją 10-letnią, nie jest poddawana filtracji. Znajdziemy tu wersje podstawowe tzw. Classic Range, wypusty butelkowane z mocą beczki, a także linie whisky finishowane i maturowane w beczkach po winie. Dwa razy w tygodniu produkowany jest tu także destylat torfowy, butelkowany pod marką Ballechin, na poziomie 50 PPM. Jest to whisky ciekawa, bogata, owocowa, z bardzo wyraźnymi nutami dymu przełamanego słodyczą.

Choć firma nie kładzie wielkiego nacisku na marketing internetowy, to strona wygląda schludnie i przejrzyście, umożliwiając przechadzkę po swoich włościach za pośrednictwem ładnych zdjęć i klarownych opisów. Faktycznie mała produkcja oferuje wręcz idylliczny urok, którego nie znajdziemy w większości destylarni.

Wybierającym się do Szkocji warto wspomnieć, że w ofercie destylarni mamy dwa rodzaje zwiedzania. Jedną ograniczoną do wycieczki po destylarni w cenie 10 funtów i drugą gdzie za cenę 25 funtów podczas zwiedzania spróbujemy sobie kilku smakołyków. Zwiedzanie trwa 1.5 godziny i odbywa się trzy razy dziennie. Sklep natomiast otwarty jest od poniedziałku do piątku. Niestety sprzedaż internetowa nie oferuje wysyłki poza UK. Jeśli tylko nadarzy się okazja, na pewno postaram się odwiedzić Pitlochry w Perthshire.