Ej, gdzie to kupiłeś? Gdzie mogę coś sprzedać? Słuchaj, mam taką butelkę, gdzie mogę się jej pozbyć? A takiej w sklepie nie widziałem. No właśnie. Tu pojawiają się serwisy aukcyjne whisky. A jednym z nich jest Whisky Hammer.

Gdy oferty sklepowe już nie zaspokajają naszych potrzeb. Gdy szukamy czegoś wyjątkowego lub brakuje nam akurat TAKIEJ butelki w kolekcji, można poszperać w internecie, popytać na forach, zajrzeć do zagranicznych sklepów online albo wreszcie poczekać na odpowiednią aukcję. W Polsce sprzedaż alkoholu obwarowana jest tak trudnymi do egzekwowania i niezrozumiałymi przepisami, że wiele osób po prostu daje za wygraną. Niby są jakieś próby obejścia, czy “szara” strefa, ale stanowią one margines, którym władze nie bardzo się interesują.

Poza naszymi granicami jednak świat jest bardziej przyjazny fanom whisky. Internet oferuje wiele rozwiązań i staje się coraz bardziej przejrzysty, dzięki czemu siedząc w swoim ulubionym fotelu i jednym okiem oglądając Netflixa, drugim możemy śledzić poczynania na światowych rynkach i w zależności od budżetu sprowadzić za pośrednictwem kuriera coś nowego do domu. Oczywiście potem należałoby odwiedzić okulistę, ale myślę, że i tak warto.

Choć portali aukcyjnych jest kilka, ja korzystałem dopiero z trzech i nie chciałbym pisać o czymś czego nie znam lub czego sam nie sprawdziłem. Dziś poświęcę uwagę tylko jednemu z nich, zachęcam jednak do otwartego umysłu, ale też odrobiny rozsądku.

Whisky Hammer, był pierwszym portalem aukcyjnym, z jakiego korzystałem. Może nie wygląda porywająco, ale jest przetestowany i do tej pory nie słyszałem żeby działo się tam coś podejrzanego. Aukcje startują co kilka tygodni i trwają kilka dni. W tym czasie mamy dostęp do wielu butelek, zarówno pojedynczo, jak i w zestawach. Aby jednak móc dokonać transakcji należy założyć konto.

Konto tworzymy podając dane do logowania, dane osobiste, szczegóły do przesyłki. Po weryfikacji konta możemy zarówno kupować, jak i sprzedawać. Zanim to jednak zrobimy koniecznie zapoznajmy się ze szczegółami opłat dodatkowych. Znalezienie wymarzonej butelki i wygranie aukcji to nie wszystko.

How to Bid
Podbijamy cenę o określoną kwotę. Po otrzymaniu potwierdzenia wygranej do ostatecznej ceny zostają doliczone: prowizja kupującego – 10%, VAT – 20% i koszty wysyłki. Do Polski cena wysłania jednej butelki zaczyna się od 30 funtów i doliczane są 3 funty przy każdej kolejnej. Warto mieć to na uwadze, przy zakupie jednej butelki. Nagle koszty mogą okazać się dużo wyższe, niż przewidywaliśmy. 

How to Sell
Przy woli sprzedania własnej butelki możemy skorzystać z opcji wyceny zdalnej. Piszemy do organizatorów i przekazujemy szczegóły. Sprzedając, możemy wybrać cenę minimalną, ta nie może być niższa niż 150 funtów (oznaczenie ceny minimalnej dodatkowo kosztuje 4 funty +VAT) za butelkę. Następnie wysyłamy towar. Jeśli jesteśmy na terenie UK, to przy wysyłce 6 butelek wysyłka jest darmowa. Natomiast przy 10 butelkach mamy darmową przesyłkę na terenie całej Europy. Na koniec liczymy zyski i koszty. Od kwoty uzyskanej z aukcji odejmujemy: 5% prowizji, 4 funty przy ustalaniu ceny minimalnej i 3 funty prowizji za każdą butelkę. Do tego dochodzi 20% VAT od każdej kwoty prowizji.

Czy warto? Zdecydowanie tak, ale radziłbym dogadać się w kilka osób i zrobić jedno zamówienie. Wtedy koszty są dużo mniejsze i rozkładają się na wszystkich. Dla jednej butelki poniżej 100 funtów mam wrażenie, że jest to tylko zabawa dla zabawy.

Życzę powodzenia w waszych podbojach aukcyjnych i niech bóg whisky zawsze będzie z wami.