Game of Thrones House Targaryen – Cardhu Gold Reserve (40%)

Herbem serialowego rodu Targaryen jest czerwony, trójgłowy smok. Motyw ten skłonił mnie, jak i prawdopodobnie miliony widzów do zainteresowania się Grą o Tron. Czy może być coś bardziej majestatycznego, niż ziejąca ogniem bestia? Ku mojemu rozczarowaniu w fabule pojawiały się rzadko i stanowiły raczej chwyt marketingowy. Czy tak będzie z przypisaną rodowi butelką whisky? Sprawdzam.

Destylarnia Cardhu z regiony Speyside, z miasteczka Cardow swoją historię zaczyna już w 1811 roku. . Zakupu farmy na wzgórzu Mannoch dokonali John i Helen Cumming. Jako jedyna w tamtym czasie była bardzo mocno związana z zaangażowaniem płci pięknej. Ponoć to właśnie Helen była odpowiedzialna za nielegalną produkcję alkoholu.
Położenie budynków na wzgórzu dawało dużą przewagę. Poborcy podatkowi, byli doskonale widoczni z daleka i dzięki czemu można było ukryć nielegalny proceder. Podczas “nalotu”, Helen “kokietowała” służbistów już na wejściu, częstowała ciastem drożdżowym co miało tłumaczyć zapach drożdżowego zacieru, a pozostali pracownicy chowali co trzeba. Wywieszano również flagę, której zadaniem było ostrzegać innych okolicznych gorzelników.
Licencję na produkcję wykupili szybko, bo już w 1824 i byli jednymi z pierwszych w okolicy.
Po śmierci Helen stery przejmuje jej synowa Elisabeth. Pod jej skrzydłami Cardhu rośnie w siłę, staje się sławna, a nawet jest sprzedawana w postaci “single malt”, co w tamtych czasach było rzadkością. Nic więc dziwnego, że destylarnią zaczyna interesować się firma John Walker & Sons. Transakcja została zawarta w 1893r. Elisabeth zachowała jednak pełne prawo do decydowania w sprawach związanych z produkcją alkoholu.
Wokół destylarni Cardhu krąży wiele ciekawostek. Jedną z nich jest fakt, że że w trakcie rozbudowy w 1887 r. trzy stare alembiki zostały sprzedane Williamowi Grantowi. Pojawiły się one w jego nowej destylarni Glenfiddich(a co miały robić:)?.
Jest to też pierwsza destylarnia zakupiona przez rodzinę Walkerów, czyli pierwsza w portfolio obecnego Diageo. Cardhu stała się wtedy częścią blendu Kilmarnock ponieważ nie było wówczas jeszcze “Johnnie Walker’a” (ten pojawił się dopiero w 1908r.)
Destylarnia jest udostępniona do zwiedzania, a jej podstawowymi edycjami są: Gold Reserve, Amber Rock, 12-letnia, 15-letnia, 18-letnia i 21-letnia. Aktualnie produkuje około 3,5 mln litrów alkoholu rocznie.

Omawiana pozycja leżakowała tylko w beczkach po bourbonie. Nie mamy podanego okresu leżakowania, nie ma informacji na temat koloryzacji czy też filtracji. Objętość alkoholu wynosi 40%.

Czas spróbować 🙂
Zapach jest bardzo obiecujący. Jest słodko, nieco kwiatowo, zdecydowanie owocowo. Miękka dojrzała, świeża gruszka, oraz miód. W ustach karmel i wanilia wyczuwalne są natychmiast. Jest też nieco czekolady z chili. Pomimo tej delikatnej pikantności, whisky jest przyjemna. Na nosie pojawia się skórka od chleba (czyli jednak legendy o bułkach drożdżowych maskujące zapach produkcji mówiły prawdę), oraz słód jęczmienny. Z kolei na języku zaczynam czuć toffi, migdały, co daje w rezultacie trochę marcepanu. Niestety odczucia te szybko się ulatniają, nawet dębowy, karmelowy posmak, który przez chwilę towarzyszy na finiszu.

Cardhu wcześniej piłem tylko w wersji 18y. Zerknąłem sobie do notatek, żeby się nie pomylić i faktycznie mam tam napisane, że jest to pozycja przyjemna, pijalnia, ale niczym nie zaskakuje. Podobnie jest tutaj. Smak spełnia część obietnic złożonych w zapachu, jednocześnie nie pokazuje nic nowego ponad to co oczywiste. Spotkałem się z określeniem, że ponieważ w produkcji tej whisky dużą rolę odegrały kobiety to właśnie one z uwagi na jego delikatność są odpowiednią klientelą dla tego trunku . I muszę przyznać, że coś w tym jest. Podobnie może być z grupą ludzi, która chce spróbować coś więcej niż whisky mieszaną – dla nich ta pozycja wydaje się być idealna. Oczywiście odpowiednia jest też do serialowego drama, może właśnie tak to zostało pomyślane?

Autor: Olo

Bibliografia:
“Whisky leksykon smakosza” David Wishart, wydanie czwarte poprawione
https://scotchwhisky.com/
https://www.whisky.com/whisky-database/distilleries.html
http://www.bestofwhisky.pl/wiedza/dest_all.php
https://sklep-domwhisky.pl/blog-pol.phtml