Palikot Selekcja Blended Malt Scotch Whisky – Jak smakuje whisky Palikota, czy warta jest 439?

Dziś w kieliszku whisky Palikota. No wiem, wiem. Mówiłem, że nie kupię… Tak jakoś wyszło, zupełnie przypadkiem Przed wami whisky według selekcji Janusza Palikota (przynajmniej tak mówi opakowanie). Czy jest warta 439 zł? Czy będzie pierwszą z serii, która utoruje drogę pod kolejne sukcesy, inwestycje i zbiórki? Już w poniedziałek będę w stanie się wypowiedzieć, a co ciekawe… jest o czym. W końcu mamy tu beczki po oldorozo, no i te z Ila, a wszystko to blended malt, czyli mieszanka blendów. Czy wspominałem, że jest żytnim singlem? A to wspomnę. Do zobaczenia.

Podole Wielkie – wizyta w destylarni, urlop, plany na przyszłość i rozstrzygnięcie konkursu

Dziś podsumowanie wydarzeń z ostatnich dwóch tygodni. Dlaczego mnie nie było, gdzie byłem, u kogo i co degustowałem ? 🙂 A w tym wizyta w destylarni Podole Wielkie, którą mogłem zwiedzić dzięki uprzejmości Michała Paszoty i rozwiązanie konkursu Ducha Sadu. Do tego ciut informacji o planowanych zmianach i sporo zabawy.

OXYMA – marka stworzona z miłości do siebie i do alkoholu – Czym różni się okowita od wódki?

Dziś w kieliszku aż cztery ciekawostki od nowej marki, która niedawno pojawiła się na polskim rynku – Oxyma, czyli:

– wódka anyżowa

– wódka limonkowa

– okowita ze śliwek

– okowita z gruszek

Czy pasja dobrze komponuje się z miłością? Czy alkohol może łączyć nuty kraftu i luksusu? Czym różni się okowita od wódki?

Jonston Gin Summer Vibes Edition – Las zamknięty w butelce. Alternatywa dla whisky w upały

Upały sprawiają, że whisky nie jest naszym pierwszym wyborem jeśli chodzi o alkohol. Dużo częściej wybieramy piwo, wino, czy drinki. Jeśli chodzi o te ostatnie klasyką klasyk jest gin and tonic. A że akurat niedawno swoja premierę miała nowa edycja marki Jonston Gin, czyli Jonston Summer Vibes, postanowiliśmy się jej przyjrzeć.

Jak smakuje kraftowy, polski gin i czy warto wydać ciut więcej?

Golden Loch – Degustacja taniego blenda z Biedronki. Czy za 30 zł można kupić dobrą whisky?

Dziś w kieliszku whisky, do której zbierałem się od dłuższego czasu. Kupiłem, postawiłem na półce i tak stała od zeszłego roku, bo jakoś nie bardzo miałem ochoty na eksperymenty. Ponieważ jednak ostatnio na kanale mieliśmy sporo whisky z przedziału cenowego 150 zł i w górę postanowiłem przełamać trochę rutynę i sprawdzić, czy Golden Loch z Biedronki, to naprawdę takie zło? Czy warto wydać 30 zł na blended whisky? Czy da się to wypić i czy przypadkiem nie wychodzi bokiem? Sprawdzam.

Kilchoman 10 YO Single Cask M&P 59.1% ABV – Najstarszy Kilchoman w Polsce. Czy warto wydać 399?

Dziś w kieliszku najstarsza, dostępna w Polsce edycja whisky single malt Kilchoman, czyli Kilchoman 10 YO Single Cask M&P 59.1% ABV. Jak wiecie jestem fanem Kilchomana. Nie mogła przynajmniej jedna butelka nie trafić w moje ręce.

Czy na nią czekałem? Tak.

Czy byłem ciekaw zawartości? Tak.

Czy miałem nadzieję, że te 10 lat zrobiło robotę. TAK.

Ale czy wy koniecznie musicie mieć tą edycję? Czy powinniście wydać 399 zł? Czy warto wydać tyle na 10-letnią whisky? O tym w dzisiejszym odcinku.

Destyl Riesling 2020 43% – Czym jest prawdziwy kraft? Czym jest polska grappa? Sprawdzam

Dziś w kieliszku prawdziwy rarytasik, przykład polskiego kraftu i marka, która myślę, że sporo namiesza na naszym rynku – czyli Destyl. Destyl jest dziełem dwóch przyjaciół Radosława Fronia i Bartosza Wilczyńskiego. Jednak warto też wspomnieć o Winnicy Wieliczka, z której to pochodziła baza pod Destyl Riesling 2020 i Grzegorza Pińczuka z Podkarpackiej Destylarni Okowity, pod którego okiem odbywała się destylacja.

Z tej kolaboracji powstała … polska grappa? 🙂

Czym jest grappa?

Czym są wytłoki gronowe?

Jak powstał Destyl Riesling 2020?

Glen Scotia Campbeltown Malts Festival 2021 10 YO 56.1% – Finish w beczkach po Bordeaux?

Tyle osób pytało o tą butelkę i prosiło o film, że praktycznie można powiedzieć, że film został nagrany „na zlecenie” 🙂
Kolejny rok i kolejna limitka od Glen Scotia. Ponownie jak w zeszłym roku, niestety Campbeltown Malt Festival został odwołany, ale destylarnia nie odpuściła, dzięki czemu możemy cieszyć się nowy wydaniem fesiwalowym. Tym razem jest to edycja Glen Scotia Campbeltown Malts Festival 2021 10 YO 56.1%.
Mamy do czynienia z whisky single malt unpeated, do której produkcji użyto trzech beczek w tym po czerwonym winie Bordeaux. Co z tego wyszło? Czy warto wydać 300 zł?

Hyde No 6 President’s Reserve 1938 Black Label Double Wood 46% – Tego się nie spodziewałem

Dziś w kieliszku czwarta z czterech w line upie whisky Hyde, czyli Hyde No 6 President’s Reserve 1938 Black Label Double Wood 46%. Tym razem mamy do czynienia z blendem, czyli do jej produkcji użyto whisky typu grain i malt. Co z tego wyszło? Nie ukrywam, że bardzo mnie zaskoczyło.

Firma Hyde to niezależny bottlerem, który w swoim portfolio gromadzi głównie whisky typu single malt i single grain. Choć firma została założona w 2014 roku, to rodzinne związki braci Hyde – Connora i Alana – sięgają podobno setek lat wstecz, aż do 1640 roku, kiedy to w hrabstwie Cork powstał bar, w którym podawano whisky prosto z beczki. Przetrwał on do 1962 roku.

Powiązania z pierwszym prezydentem Irlandii – Douglasem Hydem także stanowią ważny element marketingu firmy, ale o tym powiemy sobie więcej przy okazji kolejnych odcinków.

Na lineup składać się będą:

Hyde Cask Strength Single Grain Irish Whiskey 8 YO 59%

Hyde No 3 The Aras Cask 1916 Single Grain 46%

Hyde No 4 Presidents Cask 1922 Single Malt Rum Finish 46%

Hyde No 6 President’s Reserve 1938 Black Label Double Wood 46%

Hyde No 4 Presidents Cask 1922 Single Malt Rum Finish 46% – Czy Irlandia i Rum pasują do siebie?

Dziś w kieliszku druga z czterech w line upie whisky Hyde, czyli Hyde No 4 Presidents Cask 1922 Single Malt Rum Finish 46%. Pierwszy Single Malt w lineupie i to finiszowany w beczkach po rumie. Co z tego wyszło? Czy irlandzki single malt ma rację bytu? Sprawdzam.

Firma Hyde to niezależny bottlerem, który w swoim portfolio gromadzi głównie whisky typu single malt i single grain. Choć firma została założona w 2014 roku, to rodzinne związki bracy Hyde – Connora i Alana – siegają podobno setek lat wstecz, aż do 1640 roku, kiedy to w hrabstwie Cork powstał bar, w którym podawano whisky prosto z beczki. Przetrwał on do 1962 roku.

Powiązania z pierwszym prezydentem Irlandii – Douglasem Hydem także stanowią ważny element marktingu firmy, ale o tym powiemy sobie więcej przy okazji kolejnych odcinków.

Na lineup składać się będą:

Hyde Cask Strength Single Grain Irish Whiskey 8 YO 59%

Hyde No 3 The Aras Cask 1916 Single Grain 46%

Hyde No 4 Presidents Cask 1922 Single Malt Rum Finish 46%

Hyde No 6 President’s Reserve 1938 Black Label Double Wood 46%